Čechy trápí hory odpadků kolem kontejnerů a černé skládky kolem nich

Přetékající tříděný odpad a odpadky kolem nich jsou v ČR nepříjemnou realitou, která dlouhodobě trápí většinu Čechů. Jednoduše viditelný problém to bývá v období vánočních svátků, podle průzkumu Instant Research agentury Ipsos se setkaly během minulých Vánoc s přeplněnými žlutými kontejnery tři čtvrtiny Čechů a 70 % z nich si stěžovalo i na nepořádek v okolí. Hon na prázdné kontejnery na třídění kvůli přeplněným těch v blízkém okolí však lidé zažívají i během roku. Přitom připravovaný zálohový systém na PET lahve a plechovky přitom uvolní místo v kontejnerech na třídění a zajistí tak i čisté ulice. 

Přetékající kontejnery a nepořádek kolem nich je bohužel v Česku dokola se opakujícím problémem. Už v červenci 2022 to v průzkumu uvedlo téměř 75 % Čechů, že alespoň jednou měsíčně narazí na přetékající kontejner na třídění. Dva z pěti Čechů se pak dokonce minimálně jednou týdně potýkají s odpadem v okolí kontejnerů. 

Díky připravovanému systému záloh omezíme množství pohozených obalů nejen ve veřejném prostoru a v přírodě, ale v samotných žlutých kontejnerech na třídění, kde se uvolní místo pro jiný plastový odpad. Podle dostupných propočtů se zapojením PET lahví do zálohového systému uvolní zhruba třetina žlutých kontejnerů, které dnes bohužel často bývají na hranicích svých kapacit. Aktuálně navrhovaný zálohový systém bude nápomocný i s kapacitami popelnic komunálního odpadu. Právě tam totiž dnes často končí plechovky, kterých se vytřídí jen zhruba třetina.

Slovenským kontejnerům zálohy odlehčily

Připravovaný zálohový systém na PET lahve a plechovky uvolní místo v kontejnerech na třídění a zajistí tak i čisté ulice a životní prostředí. Ukazují to data ze Slovenska, kde systém již třetím rokem úspěšně funguje. Podle analýz společnosti NATUR-PACK tvořily před spuštěním zálohování PET lahve v kontejnerech v průměru 30,4 % objemu kontejnerů, v minulém roce už to bylo jen 2,38 % objemu. Celkově tak jde o pokles o více než 92 %. Největší hodnoty poklesu zaznamenaly analýzy u nápojových plechovek, kde se ztratilo více než 97,5 % objemu.