Česko je s cirkularitou obalů opět pozadu, na Slovensku přitom již úspěšně zálohují

Systém záloh je funkční cestou k cirkularitě nápojových obalů. Díky tomu, že uzavřeme materiálovou smyčku, z PET lahve se tak stane opět PET lahev a z plechovky plechovka. Zálohovaný obal neskončí v přírodě a nebude tak znečišťovat naše okolí. A pokud přeci, někdo jej sebere a do systému vrátí. Zálohování je dnes jednoznačným trendem v Evropě, zálohuje již 16 zemí a další se brzy přidají. Proč je Česká republika oproti jiným zemím opět o krok pozadu, když přitom pozitivní zkušenosti ze zahraničí dokládají úspěšnost zálohového systému? 

Například na Slovensku funguje systém záloh na PET lahve a plechovky třetím rokem a od jeho spuštění se vysbíralo již více než 2 miliardy lahví a plechovek. Slováci si na systém záloh rychle zvykli. Vracení použitých PET lahví a plechovek nepředstavuje podle průzkumu Instant Research agentury Ipsos pro respondenty problém a záloha ve výši 15 eurocentů (cca 3,6 Kč) je pro 80 % z nich dostatečně motivující, aby použitý obal vrátili do sběrného místa. Pro většinu Slováků bylo zavedení zálohového systému správným krokem. Oceňují na něm především pozitivní dopady na životní prostředí, méně odpadu v přírodě či opakované využívání suroviny. Na Slovensku obchody s potravinami vnímá více než 85 % Slováků jako ideální místo pro vracení zálohovaných obalů. Podle zkušenosti dotazovaných pomohl systém snížit množství odhozených petek a plechovek v přírodě.

Spokojenost s ozývá i ze slovenských samospráv. Podle místopředsedy Sdružení města a obcí Slovenska Martina Červenky právě samosprávy profitují především z čistšího prostředí, ale také z nižších nákladů na čištění veřejných prostranství a skládkování.

Cirkularita na Slovensku už funguje

Stále čerstvá zkušenost ze Slovenska přitom ukazuje, že zálohování plechovek dovoluje velmi rychle a efektivně přeměnit vysbírané obaly na nové. Díky tomu jsou například všechny plechovky, které nyní Plzeňský Prazdroj prodává na Slovensku, již ze tří čtvrtin vyrobeny z recyklovaného hliníku, čímž snížil jejich uhlíkovou stopu oproti plechovkám na českém trhu o polovinu. Na Slovensku se tak pivovaru daří získat zpět přes 90 % plechovek a materiál z nich znovu uvádět na trh v podobě plechovek, které jsou už ze tří čtvrtin vyrobeny z recyklátu. Celou potřebu recyklovaného hliníku už nyní pokrývá z vysbíraných plechovek. Stejnou zkušenost se zálohovým systémem a nákupem obalů od operátora systému pro výrobu nových petek mají také výrobce PET lahví jako je Coca-Cola, Kofola či Mattoni.